Dieta bezglutenowa – z czym to się je?
DIETETYKAODCHUDZANIE

Dieta bezglutenowa – z czym to się je?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Coraz więcej osób wyklucza z codziennego jadłospisu produkty, w których znajduje się gluten. Czy jednak dieta bezglutenowa jest wyłącznie chwilową modą?

Gluten – co to takiego?

Dla wielu osób, szczególnie w ostatnich latach, gluten jest synonimem zła wcielonego. Powoduje reakcje alergiczne (u osób uczulonych), a w niektórych przypadkach jest odpowiedzialny za rozwój celiakii. To białko roślinne, które można znaleźć w wielu produktach. Czujesz dyskomfort trawienny po zjedzeniu ziaren zbóż albo obserwujesz u siebie wysypkę skórną? Zrób testy – możliwe, że konieczne będzie całkowite wykluczenie z diety glutenu. Z poniższego tekstu dowiesz się, jak przeżyć na diecie bezglutenowej i cieszyć się dużą różnorodnością smacznych potraw. Nie martw się, nie umrzesz z głodu!

Produkty, w których nie znajdziesz glutenu

Każda dieta powiązana jest z pewnymi restrykcjami w zakresie żywienia. Różnica polega na tym, że niektórzy całkowicie dobrowolnie rezygnują ze spożywania produktów o określonym składzie, natomiast inni są do tego zmuszeni, choćby ze względów zdrowotnych. W sytuacji, gdy obserwujesz pojawienie się u siebie objawów ze strony układu pokarmowego lub nawracającą wysypkę skórną po spożyciu m.in. pieczywa, to skonsultuj się ze specjalistą. Być może dostaniesz zalecenie, aby przejść na dietę bazującą na produktach pozbawionych glutenu.

Dla wielu osób wieść o tym, że ze względów zdrowotnych będą musiały całkowicie zrezygnować z takich przysmaków jak pieczywo, brzmi zupełnie jak wyrok. Jak bowiem wyobrazić sobie śniadanie czy kolację bez smacznych kanapek? Jest na to kilka sposobów. Co więcej, nie tylko pieczywo jest niewskazane przy diecie bezglutenowej. Do produktów, które lepiej omijać szerokim łukiem zaliczają się bowiem wszelkie makarony, kasze, otręby czy płatki pochodzące z pszenicy, żyta, jęczmienia czy owsa – czyli zbóż o dużej zawartości glutenu. Na szczęście coraz więcej producentów żywności wychodzi naprzeciw potrzebom osób z celiakią i licznymi alergiami żywieniowymi i oferuje produkty pozbawione glutenu. Dostępne są w sklepach ogólnospożywczych, a ich znakiem rozpoznawczym jest grafika z przekreślonym owsem. Można poszukać bezglutenowej mąki – osoby lubiące piec, mogą z niej wyczarować pieczywo, które będzie całkowicie bezpieczne dla ich zdrowia.


https://www.facebook.com/hitthefat/posts/2522664758052853

Na jakich produktach opiera się dieta bezglutenowa?

Gluten jako białko roślinne pojawia się jedynie w niektórych produktach zbożowych. Oznacza to, że osoby cierpiące na celiakię mogą bez ograniczeń sięgać po owoce, warzywa czy mięso. Daje to dosyć dużą swobodę w przygotowywaniu codziennego menu i sprawia, że posiłki są urozmaicone. Należy pamiętać, aby dieta była dostosowana do wieku. Powinna dostarczać komplet składników odżywczych – jedynie wówczas organizm będzie miał szansę funkcjonować w prawidłowy sposób. Do produktów niezawierających glutenu zaliczają się między innymi ryż, ziemniaki, soja, gryka czy kukurydza. Bez obaw można sięgać także po soczewicę, ciecierzycę oraz fasolę, jednak z tą uwagę, że produkty te są ciężkostrawne i mogą powodować wzdęcia.

Jak przejść na dietę bezglutenową?

W pierwszej kolejności warto przeprowadzić badania, aby upewnić się, że za złym samopoczuciem i dyskomfortem ze strony układu trawiennego faktycznie stoi gluten. Jeżeli testy potwierdzą uczulenie na ten składnik pokarmowy, to zasadniczo nie będzie innego wyjścia, jak tylko całkowicie wyeliminować go z codziennej diety. W tym przypadku nie ma miejsca na półśrodki – nawet niewielka ilość glutenu może spowodować nawrót reakcji alergicznych. W pierwszym etapie diety warto ograniczyć także produkty ciężkostrawne, aby pomóc organizmowi nieco się zregenerować. Osoby, które mają problemy zdrowotne i przejdą na dietę bezglutenową, powinny poczuć się lepiej w stosunkowo krótkim czasie.

Dieta bezglutenowa – moda czy konieczność?

Coraz więcej osób skarży się na dolegliwości pochodzące z układu pokarmowego i trawiennego. Jeżeli ktoś jest uczulony na gluten, to wyeliminowanie go z diety jest jedyną szansą na lepsze samopoczucie i powrót do zdrowia. Nie da się jednak ukryć, że dieta bezglutenowa cieszy się w ostatnich latach tak dużą popularnością, że decydują się na nią również osoby całkowicie zdrowe.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
E-sportowcy i dieta – jak do ważnych turniejów przygotowują się profesjonalni gamerzy?
E-sportowcy i dieta – jak do ważnych turniejów przygotowują się profesjonalni gamerzy?
Dieta profesjonalnych graczy komputerowych nie opiera się już na fast foodach i napojach gazowanych. Najlepsi gamerzy mają indywidualny plan żywienia, który pomaga im dłużej rywalizować na najwyższym poziomie.
Jak wykorzystać zapachy do stworzenia wyjątkowego klimatu w salonie?
Jak wykorzystać zapachy do stworzenia wyjątkowego klimatu w salonie?
Czy zastanawiałeś się kiedyś, jak zatopić swój salon w wyjątkowym klimacie, który zaskoczy i oczaruje każdego gościa? Odpowiedzią jest dopracowanie zapachowego aspektu wnętrza. Oto kilka pomysłów, jak wykorzystać zapachy, aby stworzyć niepowtarzalną atmosferę w salonie.
Optymalizacja zarządzania magazynem dzięki nowoczesnym systemom POS
Optymalizacja zarządzania magazynem dzięki nowoczesnym systemom POS
Dowiedz się, jak nowoczesne technologie POS mogą zrewolucjonizować zarządzanie magazynem Twojej firmy, poprawiając efektywność i oszczędzając czas.
Ostatnie wpisy