Dieta wątrobowa – które produkty pomagają zregenerować wątrobę?
DIETETYKAZDROWE ODŻYWIANIE

Dieta wątrobowa – które produkty pomagają zregenerować wątrobę?

Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis

Spożywanie niezdrowego jedzenia w pośpiechu, aby tylko „złapać coś na szybko”, mała ilość wypijanej wody i niezróżnicowana dieta mogą doprowadzić naszą wątrobę na skraj wytrzymałości. Dlatego warto o nią zadbać przez wprowadzenie profilaktyki w postaci odpowiedniego jasłospisu.

Jakie są objawy problemów z wątrobą?

Jak w przypadku większości chorób, pierwsze objawy tego, że nasza wątroba zaczyna niedomagać, to ogólne zmęczenie i złe samopoczucie. Brak apetytu, kłopoty ze snem i spadek formy mogą nam zasygnalizować, że należy zadbać o naszą wątrobę. Można zrobić indywidualny rachunek sumienia i zapytać samego siebie, czy zdrowo się odżywiam? Jeśli odpowiedź brzmi: nie, warto zatroszczyć się o zbilansowaną dietę już teraz.

Problemy z wątrobą – czego powinno się unikać?

Zanim zaczniemy dobierać odpowiednie produkty do naszej diety, należy się zastanowić, które z nich powinny zniknąć z naszego jadłospisu. Zaleca się wykluczenie:
•  potraw pikantnych;
•  potraw ciężkostrawnych i wzdymających;
•  żywności wysokoprzetworzonej (zawierającej konserwanty, dania gotowe, zupki instant itd.);
•  słodyczy (można sobie na nie pozwolić 1-2 razy w tygodniu w małej porcji);
•  zup i wywarów na kościach lub tłustym mięsie;
•  dodatków do potraw, jak majonez czy śmietana;
•  smażenia potraw, szczególnie na głębokim tłuszczu;
•  soli (nie całkowicie, ale należy zredukować jej ilość);
•  mocnej kawy;
•  papierosów i alkoholu.

Jakie produkty mogą pomóc w prawidłowym funkcjonowaniu wątroby?

Istnieje wiele produktów, które możemy wdrożyć do codziennej diety. Pomogą naszej wątrobie w prawidłowym funkcjonowaniu, dostarczą składników odżywczych, usuną toksyny, a nawet pomogą się jej zregenerować. Każdy z tych artykułów spożywczych jest z łatwością dostępny w większości supermarketów, więc ich kupno nie stanowi problemu. Można zdecydować się między innymi na takie, jak:

Awokado – niepozorny owoc leżący na dziale z owocami w każdym sklepie może zdziałać cuda. Dostarcza zdrowych kwasów tłuszczowych i witamin. Zabezpiecza wątrobę przed galaktozaminą – toksyną, która uszkadza komórki.

Grejpfrut – jeśli nie jesteśmy fanem awokado, to może grejpfrut? Lekko gorzki, niskokaloryczny owoc skutecznie ułatwia oczyszczanie organizmu ze zbędnych produktów przemiany materii.

Buraki – spożywane na surowo lub w postaci świeżo wyciśniętego soku mogą skutecznie usuwać toksyny. Betanina, dzięki której buraki mają swój charakterystyczny, intensywny kolor, to przeciwutleniacz, który może pomóc w usuwaniu zbędnych produktów z organizmu.

Karczochy – jedno z najzdrowszych warzyw, które w Polsce nadal nie cieszy się dużą popularnością. To błąd, ponieważ naukowcy już w XX wieku odkryli, że karczochy dzięki substancji o nazwie cynaryna pozwalają utrzymać prawidłowy poziom cholesterolu oraz pomagają zapobiegać zmianom miażdżycowym. Stosuje się je nawet w ramach profilaktyki chorób nowotworowych.

Lukrecja – chociaż kojarzy się często ze słodyczami, lukrecja jest surowcem roślinnym oraz jednym z najstarszych leków pochodzenia naturalnego, stosowanym w medycynie chińskiej już od kilku tysięcy lat. Stosowana w łagodzeniu dolegliwości trawiennych.

Woda z cytryną lub herbata z mięty – odpowiednie nawodnienie organizmu wpływa na prawidłowe funkcjonowanie wątroby. Sok z cytryny stymuluje produkcję enzymów w wątrobie, a napar z mięty pobudza wytwarzanie żółci oraz pomaga w trawieniu tłuszczy.

Przyprawy wspomagające pracę wątroby – kurkuma, jałowiec, kminek, majeranek, tymianek, oregano.

Krótki wykaz zalecanych i niezalecanych produktów

Opublikowany przez HCV-pozytywni Środa, 26 czerwca 2013

Odpowiednie nawyki żywieniowe remedium na problemy z wątrobą!

Przede wszystkim trzeba zmienić swoje nawyki żywieniowe. Nie możemy jeść w pośpiechu i w stresie. Spożywany posiłek należy starannie przeżuć, unikać raptownego połykania dużych kęsów, tak aby ułatwić wątrobie trawienie. Jeść mniejsze porcje, ale w nieco krótszych odstępach czasu. Zamiast trzech posiłków dziennie (śniadanie, obiad, kolacja), rozłożyć je na pięć lub sześć porcji. Żywność powinna być przygotowana tego samego dnia, ponieważ jedzenie odgrzewanego pokarmu lub takiego, który odleżał już swoje w lodówce, może być dla naszej wątroby ciężkostrawne. Przygotowując posiłek, należy unikać smażenia. O wiele lepszym rozwiązaniem będzie gotowanie w wodzie i na parze lub pieczenie w folii bądź pergaminie. W naszej diecie powinny się, oczywiście, znaleźć warzywa i owoce, jednak nie powinny być one spożywane jako ostatni posiłek.

Nie powinno się popijać podczas jedzenia. Jednocześnie, zalecane jest picie dużej ilości wody w ciągu dnia (ale między posiłkami, nie w trakcie). Zamiast wody można pić niesłodzoną herbatę. Powinno przyjąć się około 1,5 litra płynów dziennie.

Foto wyróżniające: Freepik

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Nabiał – jak istotny jest w jadłospisie?
Nabiał – jak istotny jest w jadłospisie?
Nabiał to doskonałe źródło wapnia oraz białka. Czy jednak uwzględnienie go w diecie posiada same zalety? Dowiedz się, jak istotny jest nabiał w jadłospisie.
Rodzinny urlop? Sprawdź, jak odpowiednio zabezpieczyć najbliższych
Rodzinny urlop? Sprawdź, jak odpowiednio zabezpieczyć najbliższych
Zimowy urlop już tuż, tuż. Wszyscy miłośnicy nart oraz wszelkiego rodzaju innych śnieżnych atrakcji ruszą do turystycznych kurortów, by spędzić swój wolny czas. W tym tekście opowiemy Ci, jak zabezpieczyć rodzinę przed konsekwencjami niektórych urlopowych zdarzeń.
5 rodzajów kiełków, które zawierają najwięcej wartości odżywczych i witamin
5 rodzajów kiełków, które zawierają najwięcej wartości odżywczych i witamin
Coroczna rzeżucha na Wielkanoc już Ci nie wystarcza? Wzbogać swój codzienny jadłospis o pozostałe kiełki, które nie tylko smakują, ale również mają zbawienny wpływ na ludzki organizm!
Tagi
Ostatnie wpisy