Domowe ćwiczenia na proste plecy – ulga dla kręgosłupa i sposób na poprawę postawy
ĆWICZENIA W DOMU

Domowe ćwiczenia na proste plecy – ulga dla kręgosłupa i sposób na poprawę postawy

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Wszyscy marzymy o zdrowym kręgosłupie i prawidłowej postawie, ale nie jest to takie łatwe do osiągnięcia. Efekt mogą przynieść wyłącznie zmiana złych nawyków, a także regularnie wykonywane ćwiczenia. Skuteczny trening na plecy z powodzeniem przeprowadzisz w domu!

Dlaczego warto dbać o postawę?

Trudno wskazać jedną konkretną przyczynę garbienia. Wady postawy mogą się kształtować już od najmłodszych lat, a następnie pogłębiać się w życiu dorosłym. Plecom na pewno nie pomaga fakt, że coraz więcej osób pracuje przed ekranem komputera – oczywiście w pozycji siedzącej. Niewłaściwe nawyki w postaci permanentnego garbienia mogą prowadzić do szeregu niedogodności takich jak bóle pleców, kłucie w klatce piersiowej czy nawracające bóle szyi i odcinka lędźwiowego kręgosłupa. Nad prawidłową postawą warto pracować w celu zminimalizowania ryzyka wystąpienia któregoś z wymienionych objawów. Słowem – ze zdrowym kręgosłupem żyje się po prostu lepiej i wygodniej.

Domowe ćwiczenia na proste plecy – zadbaj o kręgosłup!

Najlepszym sposobem na korygowanie wad postawy są ćwiczenia na plecy. Efektywny trening na kręgosłup bez problemu wykonamy w domowym zaciszu. Pamiętajmy o rozgrzewce (trucht w miejscu, pajacyki) przed ćwiczeniami i rozciąganiu mięśni pleców po ich zakończeniu. Jeśli będziemy systematycznie trenować 3–4 razy w tygodniu, to pierwsze rezultaty powinny się pojawić już po pierwszym miesiącu! Poniżej przedstawiamy przykładowe ćwiczenia na plecy, które warto włączyć do rutyny.

  • Ćwiczenie z metody McKenziego

Metoda McKenziego skupia się przede wszystkim na przyczynach problemów z kręgosłupem – stąd jej niezwykle wysoka skuteczność. W tym ćwiczeniu kładziemy się na brzuchu na stabilnej, twardej powierzchni (może być to zarówno drewniana podłoga, jak i mata do ćwiczeń). Dłonie kładziemy po obu stronach głowy na szerokość nieco większą niż szerokość barków. Po przyjęciu pozycji wyjściowej bierzemy głęboki wdech, a następnie unosimy tułów do góry, powoli prostując w tym czasie ramiona. Gdy maksymalnie wyprostujemy już ręce, bierzemy kolejny wdech i opuszczamy tułów – do momentu, w którym klatka piersiowa znajdzie się na podłodze. Ćwiczenie McKenziego powtarzamy przynajmniej pięć razy.

  • Rozciąganie na piłce

Zbawienny wpływ na kręgosłup wszelkich ćwiczeń z piłką został wielokrotnie udowodniony. Poza wysoką efektywnością rozciąganie na piłce przekonuje także swoją prostotą. W tym wariancie rozciągania kładziemy się na piłce w taki sposób, aby znajdowała się ona na wysokości odcinka lędźwiowego kręgosłupa i… pozostajemy w takiej pozycji przez przynajmniej 30 sekund. Ćwiczenie najlepiej powtórzyć kilka razy – dzięki temu plecy w końcu poczują ulgę!

  • Domowa joga

Aktywność skierowana zwłaszcza do osób, które w ciągu tygodnia mogą wygospodarować nieco więcej czasu na trening. Joga zawiera cały zestaw ćwiczeń, w związku z czym stanowi świetny sposób na ogólny rozwój ludzkiego ciała, w tym oczywiście pleców. Pozycje, które będziemy przyjmować podczas tego typu treningu, pomogą w doskonaleniu postawy i zapomnieniu o złych nawykach. Warto zaznaczyć, że joga zakłada coś znacznie więcej niż tylko wysiłek fizyczny – jest to również dyscyplina samodoskonalenia, medytacji i ascezy, która ma prowadzić do rozwoju duchowego. Dodatkowo zestaw ćwiczeń jest na tyle prosty, że z łatwością poradzą sobie z nim początkujący.

Zdj. główne: Austin Neill/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Suplementy diety – skuteczne leki czy niebezpieczne substancje?
Suplementy diety – skuteczne leki czy niebezpieczne substancje?
Suplementy diety są popularnym sposobem na poprawę zdrowia i zwalczanie chorób. Jednakże ich skuteczność i bezpieczeństwo nie są tak jasno określone, jak w przypadku leków przepisywanych przez lekarza. W tym artykule omówimy, czy suplementy diety są skuteczne w leczeniu chorób, jakie są ich potencjalne skutki uboczne oraz jakie są ich różnice w porównaniu z lekami.
Na co zwrócić uwagę przy zmianie diety w wakacje?
Na co zwrócić uwagę przy zmianie diety w wakacje?
Nieodpowiednie żywienie w czasie wakacji może wiązać się z nieprzyjemnościami ze strony układu pokarmowego. Na co zwracać uwagę wybierając jedzenie w trakcie urlopu?
Domowe metody na regenerację skóry w okresie zimowym
Domowe metody na regenerację skóry w okresie zimowym
Okres zimowy jest trudny dla naszej skóry. Niskie temperatury i mroźny wiatr mocno ją wysuszają i uszkadzają. Zobacz, jak o nią odpowiednio zadbać w tych szczególnie trudnych porach roku!
Ostatnie wpisy