Jak świat długi i szeroki, wszędzie spotkamy zwolenników zarówno kąpieli w zimnej, jak i ciepłej wodzie. Większość nas korzysta z tej drugiej opcji. A czy jest jakiś powód, aby jednak spróbować wejść pod zimną wodę?
Korzystanie z ciepłej kąpieli z pewnością relaksacyjnie zadziała na nasze mięśnie, odpręży ciało, zmniejszy ból głowy, usunie toksyny z powierzchni skóry, otworzy pory, oczyści zatoki, pozwoli odpocząć, zadziała nasennie i zredukuje ból stawów! Przy odpowiedniej temperaturze zmyjemy również większość zanieczyszczeń. Wszystko to sprawia, że jesteśmy przyzwyczajeni do brania kąpieli właśnie w ciepłej wodzie, szczególnie przed snem.
Odpowiedź jest oczywista – tak! Zimna kąpiel posiada szereg zalet:
To jednak nie wszystkie zalety, innym warto jednak przyjrzeć się nieco dokładniej, z osobna.
Wspominaliśmy już, że zimny prysznic poprawia odproność oraz jest dobry dla skóry. Gorący prysznic ma taką wadę, iż usuwa naturalne oleje ze skóry, a także prowadzi do jej wysuszenia. Nie mamy takiej sytuacji z zimną wodą, która zwęża naczyna krwionośnie, pory i zmniejsza zaczerwienienia. Wzmacnia włókna odpowiedzialne za jędrność skóry. Dogłębnie usuwa zanieczyszczenia. A ponadto poprawia jej zdolność do regeneracji.
Kwestia regeneracji to w ogóle wielka zaleta dla ciała, szczególnie po doznanych urazach. Zyski czerpią również włosy, które w zetknięciu z mroźną wodą nabierają blasku. Zimny prysznic zwiększa również liczbę plemników w męskim nasieniu, co może być dodatkowym atutem dla par, które starają się o dziecko.
Korzystanie z mroźnych czy wręcz lodowatych kąpieli jest zaletą nie tylko dla naszego ciała, ale również umysłu. Badania psychologii klinicznej autorstwa doktora Nikołaja Szewczuka wykazały jednoznacznie, że kąpiele takie poprawiają stan psychiczny. Redukują stres, pozwalają się psychicznie odprężyć itd. Ich działalność w niektórych aspektach ma te same korzyści, co antydepresanty.
Bardzo dobrym połączeniem w przypadku zimnych pryszniców dla zdrowia psychicznego jest zastosowanie technik oddychania Wima Hofa, które w takim duecie zdecydowanie wpływają na polepszenie zarówno kondycji psychicznej, jak i naszego zdrowia fizycznego.
Przeczytaj też: https://feedfit.pl/wellness/domowe-sposoby-na-pielegnacje-obciazonych-stop/
Zdjęcie główne: Karolina Grabowska/pexels.com