Artykuł sponsorowany
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.
Ćwiczenia fizyczne to niezwykle szeroki zakres aktywności, którą dzieli się przede wszystkim pod kątem efektów, jakie chcemy za jej pomocą uzyskać. Może być to zarówno budowa masy mięśniowej i praca nad sylwetką, jak i trening odchudzający albo poprawiający kondycję. Równie dobrze mogą być to ćwiczenia, które zwiększają naszą mobilność i niwelujące wady postawy. Konkretne rodzaje treningów powiązane są z urządzeniami i akcesoriami, które wykorzystujemy w ich trakcie, aby poprawić efektywność ćwiczeń. Jak to wygląda w praktyce? Jakie akcesoria czy sprzęt fitness są używane w danym treningu? Już wyjaśniamy!
Ćwiczenia siłowe to jedna z najbardziej rozpowszechnionych form treningu. Dzięki nim stajemy się silniejsi i budujemy piękną oraz harmonijną sylwetkę. Najczęściej wykorzystywany sprzęt fitness w tego typu treningach to wyposażenie strefy wolnych ciężarów oraz maszyny stosowe. W tym ostatnim przypadku mamy zazwyczaj do czynienia z urządzeniami, które dedykowane są do ćwiczeń konkretnych partii ciała np. czworogłowych mięśni uda, barków czy mięśni pośladkowych.
Natomiast strefa wolnych ciężarów to stanowiska, na których można ćwiczyć przy pomocy:
Trening oporowy można realizować także z wykorzystaniem ciężaru własnego ciała. W takiej sytuacji przydatne są drążki czy bramy funkcjonalne.
Kolejną popularną formą aktywności są ćwiczenia odchudzające, które bazują na treningu aerobowym. Tutaj do wyboru mamy dwa rodzaje aktywności. Pierwszym są ćwiczenia na maszynach aerobowych, do których zaliczają się przede wszystkim:
Drugą formą ćwiczeń odchudzających, są treningi grupowe w formie aerobiku czy innych intensywnych ćwiczeń. W tym przypadku również znajduje zastosowanie sprzęt fitness, taki jak:
Przy połączeniu treningu odchudzającego z treningiem siłowym (corssfit) często w czasie ćwiczeń wykorzystuje się także gumy oporowe, hantle winylowe, liny treningowe, piłki lekarskie czy kettlebellsy.
Ostatni trening to specyficzna forma ćwiczeń, która ma na celu poprawę ogólnej mobilności ruchowej. Taka aktywność zalecana jest zarówno osobom w pełni zdrowym, które po prostu chcą popracować nad mięśniami głębokimi, siłą, elastycznością i ogólną koordynacją ruchową, jak i dla tych, którzy zmagają się z jakimiś problemami – dotyczącymi zwłaszcza kręgosłupa – czy wadami postawy.
Trening funkcjonalny bazuje na wykonywaniu ruchów imitujących te, które towarzyszą nam na co dzień. W praktyce oznacza to sięganie czy podnoszenie czegoś w naturalny sposób, tak jak ma to miejsce przy dźwiganiu zakupów, sięgania po coś itp.
Sprzęt fitness, który znajduje tutaj zastosowanie to przykładowo:
Oczywiście takie ćwiczenia należy przeprowadzać pod okiem wykwalifikowanego trenera, który dopasuje ćwiczenia do naszych predyspozycji i potrzeb oraz nauczy nas ich prawidłowego wykonywania.
Zdjęcie główne: elements.envato.com / AnnaStills