Feedfit > SUPLEMENTACJA > Suplementacja kreatyny – co warto wiedzieć?
SUPLEMENTACJA

Suplementacja kreatyny – co warto wiedzieć?

Emma-Jane Hobden/unsplash.com

Artykuł sponsorowany

Kreatyna za sprawą niebywałej skuteczności od dawna zalicza się do ścisłej czołówki najpopularniejszych suplementów w świecie sportu. Co należy o niej wiedzieć jeszcze przed przystąpieniem do suplementacji?

Kreatyna – co to takiego?

Kreatyna, a dokładnie kwas beta metyloguanidynooctowy, to nic innego, jak organiczny związek chemiczny stanowiący nieodłączną część naszego życia. Dlaczego odgrywa on aż tak istotną rolę? Kreatyna wpływa na funkcjonowanie mięśni oraz ścięgien – to dzięki jej właściwościom możliwe jest generowanie oraz uwalnianie zmagazynowanej energii, która następnie zostaje wykorzystana m.in do syntezy białek. Wszystko odbywa się poprzez dość skomplikowany proces chemiczny, choć najważniejszy z perspektywy sportowców jest rzecz jasna sam efekt.

Kreatyna – efekty suplementacji 

Faktem jest, że regularna suplementacja kreatyny prowadzi do wzrostu masy mięśniowej i – co ważniejsze – poprawy wyników w ćwiczeniach siłowych. Dzieje się tak przede wszystkim dlatego, że za sprawą tego organicznego związku komórka mięśniowa zostaje w naturalny sposób nawodniona, czego rezultatem jest z kolei dopływ do mięśni większej ilości witamin i minerałów. Odpowiednio odżywione mięśnie stają się wówczas zdolne do jeszcze bardziej wyczerpującego wysiłku, podnosząc możliwości siłowe oraz wytrzymałość ćwiczącego.

Dodatkowo w licznych badaniach wykazano, że kreatyna ma niezwykle pozytywny wpływ na zdolność regeneracji włókien mięśniowych, a także na gojenie się ran. Jest to możliwe dzięki wspomnianemu wcześniej procesowi generowania i uwalniania energii. Kreatyna pomaga w wytwarzaniu większej ilości ATP, czyli „uniwersalnej cząsteczki energetycznej”, z której może korzystać każda komórka w ludzkim organizmie. Jakie są tego efekty? Wyniki w ćwiczeniach o dynamicznych, krótkich ruchach staną się lepsze, niż kiedykolwiek!

Kreatyna – jak stosować?

Istnieją dwie szkoły jeśli chodzi o suplementację kreatyny. Pierwsza z nich mówi jasno – nie ma żadnych przeszkód, by stosować ten związek codziennie, bez zabawy w cykle, czy fazy nasycenia. Inni zaś twierdzą, że to właśnie tzw. metoda „ładowania” przynosi zdecydowanie bardziej wydajne efekty. Trudno jednogłośnie rozstrzygnąć ten odwieczny spór, ale można zaryzykować stwierdzenie, że najbardziej optymalnym rozwiązaniem wydaje się ta pierwsza opcja. Sposób suplementowania kreatyny to kwestia indywidualna, a zatem warto uważnie obserwować reakcję organizmu, a następnie dostosować metodę zażywania organicznego związku do własnych potrzeb.

Często pojawia się również następujące pytanie – kreatyna przed, czy po treningu? Świetną odpowiedź stanowi nauka. Rozmaite badania nad tym suplementem wykazują, że nie warto zażywać kreatyny bezpośrednio przed aktywnością ze względu na potencjalną skłonność do upośledzania działania cukrów, które będą nam niezbędne podczas wysiłku. Wynika z tego, że najlepiej suplementować kreatynę w okresie potreningowym, a nawet… w dniu wolnym od ćwiczeń. Warto pamiętać, że kreatyna to jeden z najbezpieczniejszych dla zdrowia „supli” na rynku, którego prawidłowe stosowanie nie powoduje niepożądanych skutków ubocznych.

Zdj. główne: Emma-Jane Hobden/unsplash.com

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Polecane wpisy

SUPLEMENTACJA

Suplementy dla sportowców - jakie zwiększają wydolność i siłę?

Dla sportowców ważne jest nie tylko regularne trenowanie, ale także odpowiednia dieta i suplementacja. Suplementy diety są nieodłącznym elementem w diecie każdego sportowca, ponieważ pozwala na uzupełnienie niedoborów składników odżywczych, zwiększenie wydolności i siły, a także przyspieszenie regeneracji po wysiłku fizycznym. W artykule przedstawimy najpopularniejsze suplementy dla sportowców, które zwiększają wydolność i siłę organizmu.
Czytaj więcej
SUPLEMENTACJA

Jakie suplementy pomagają w osiągnięciu celów dietetycznych?

Osoby, które regularnie trenują i dbają o swoją dietę, często zastanawiają się, czy suplementy diety są dla nich niezbędne. Wiele zależy od celów, jakie chcemy osiągnąć. Dobra jakość diety powinna dostarczyć nam wszystkich niezbędnych składników odżywczych, jednak w niektórych przypadkach suplementy mogą pomóc w uzupełnieniu braków w diecie lub przyspieszeniu osiągania celów dietetycznych.
Czytaj więcej
SUPLEMENTACJA

Suplementy diety - skuteczne leki czy niebezpieczne substancje?

Suplementy diety są popularnym sposobem na poprawę zdrowia i zwalczanie chorób. Jednakże ich skuteczność i bezpieczeństwo nie są tak jasno określone, jak w przypadku leków przepisywanych przez lekarza. W tym artykule omówimy, czy suplementy diety są skuteczne w leczeniu chorób, jakie są ich potencjalne skutki uboczne oraz jakie są ich różnice w porównaniu z lekami.
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *