Step aerobik – na czym to polega?
AKTYWNOŚĆTRENING

Step aerobik – na czym to polega?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Step aerobik to jedna z form zajęć sportowych oferowana przez większość klubów fitness. Dzięki filmom instruktażowym dostępnym w sieci możesz także ćwiczyć w zaciszu własnego domu.

Krótka historia step aerobiku

Jak łatwo się domyślić, kolebką tej aktywności fizycznej były Stany Zjednoczone. To właśnie tam, blisko trzydzieści lat temu na pomysł wykorzystania stepu w ćwiczeniach aerobowych wpadła Gin Miller. Pierwotnie, niewielki schodek miał pomóc odzyskać pełną sprawność w kolanie po wcześniejszej kontuzji. Efekt uboczny ćwiczeń rehabilitacyjnych okazał się zaskakujący – z każdym treningiem nie tylko kolano było coraz sprawniejsze, lecz także wskazówka wagi zatrzymywała się na coraz mniejszych wartościach.

Step aerobik – jakie przynosi korzyści?

Step aerobik to przede wszystkim doskonała zabawa i urozmaicenie codziennego treningu. Wplecenie do grafiku treningowego ćwiczeń na stepie to świetny sposób na przyspieszoną redukcję tkanki tłuszczowej, wyrzeźbienie mięśni nóg oraz ich wzmocnienie. Warto zmieniać kolejność wykonywanych ćwiczeń, czy ich rodzaj – dzięki temu można uniknąć monotonii w treningu.

Komu polecany jest step aerobik?

Jest to ciekawa propozycja treningu dla każdego, kto chce pozbyć się tkanki tłuszczowej. Trening jest intensywny i potrafi dać w kość nawet bardzo wyćwiczonym osobom. Tempo wykonywanych ćwiczeń oraz ich rodzaj, każdy powinien dopasować do swoich możliwości. Osoby z bardzo dużą nadwagą, u których dochodzi do nadmiernego przeciążenia stawów, przed rozpoczęciem treningu skonsultować się z lekarzem. Na step aerobik najczęściej zapisują się panie, choć w ostatnich latach można też spotkać na sali fitness panów.

Ćwiczyć w grupie czy samodzielnie?

Zajęcia ze step aerobiku można znaleźć w ofercie wielu klubów fitness. Cieszą się ogromnym zainteresowaniem, stąd też duża dostępność treningu w takiej formie. Nie każdy jednak ma możliwość, aby dostosować swój codzienny grafik do godzin, w jakich odbywają się zajęcia w klubie fitness. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby także ćwiczyć w domu. Nie brakuje materiałów szkoleniowych, z których każdy miłośnik stepu może czerpać informacje dotyczące bezpiecznego i efektywnego treningu. Chcąc ćwiczyć w domu, trzeba zainwestować w profesjonalny step. Korzystanie z półśrodków (np. różnej maści skrzynek), to najkrótsza droga do bolesnej kontuzji, której całkowite wyleczenie może zająć wiele tygodni.

Na co zwrócić uwagę kupując step do domowego użytku?

Efektywność ćwiczeń w dużej mierze jest uzależniona od rodzaju i jakości sprzętu, z jakiego korzystamy. Warto mądrze inwestować w akcesoria sportowe. Kupowanie wszystkich rzeczy, które aktualnie znajdują się na promocji w sklepie sportowym, nie jest dobrym rozwiązaniem. Jeśli już decydujesz się na zakupy, to wybieraj sprzęt dobrej jakości, który posłuży Ci przez kilka lat. Wbrew pozorom, wybór odpowiedniego stepu, z którego będziesz zadowolona, nie jest sprawą prostą. W sklepach ze sprzętem sportowym możemy natrafić na stepy od różnych producentów. Który z oferowanych produktów będzie odpowiedni do ćwiczeń dla osoby początkującej i zaawansowanej?

Cechy dobrego stepu:
•  regulowana wysokość (najczęściej można spotkać się ze stepami o trzystopniowej regulacji wysokości, co ułatwia ćwiczenia zwłaszcza osobom początkującym),
•  powierzchnia zapobiegająca poślizgnięciom,
•  atrakcyjny design,
•  odpowiednia amortyzacja,
•  lekkość.

Osoby, które zdecydują się na samodzielne treningi, mogą skonsultować się z trenerem personalnym w celu ustalenia szczegółowego planu ćwiczeń. Takie konsultacje mają jeszcze jedną zaletę – doświadczony trener skoryguje ewentualne błędy w technice wykonywanych ćwiczeń. Jeżeli jesteś osobą początkującą, skup się na dokładnym wykonywaniu ćwiczeń i nie przejmuj się ani tempem, ani ilością powtórzeń. Lepiej jest zrobić krótszy, ale dokładniejszy trening. Szybko zorientujesz się, jakie przynosi efekty, a z czasem nabierzesz wprawy w ćwiczeniach.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Dieta DASH na choroby serca i dłuższe życie? Anna Lewandowska uzasadnia!
Dieta DASH na choroby serca i dłuższe życie? Anna Lewandowska uzasadnia!
Na pierwszy rzut oka do złudzenia przypominająca śródziemnomorski model żywienia dieta DASH to nowy hit wśród orędowniczek zdrowego stylu życia. Co sądzi na jej temat Anna Lewandowska?
Masaż leczniczy – kompleksowa terapia dla Twojego ciała
Masaż leczniczy – kompleksowa terapia dla Twojego ciała
Masaż leczniczy to jedna z najstarszych metod leczenia i relaksu. Jego korzenie sięgają starożytności, a dziś jest powszechnie stosowany jako skuteczna metoda terapii dla wielu dolegliwości fizycznych.
Co to jest glow-up i dlaczego wszyscy chcą go przejść?
Co to jest glow-up i dlaczego wszyscy chcą go przejść?
W mediach społecznościowych, zwłaszcza na Zachodzie, bardzo często przewija się termin glow-up. W dokładnym tłumaczeniu oznacza on po prostu „wyładnieć”.
Ostatnie wpisy