Odpowiednie śniadanie to podstawa naszego sprawnego funkcjonowania za dnia. Potrzebujemy w nim odpowiedniej ilości składników bogatych w witaminy i węglowodany. Co powinniśmy uwzględnić przy zdrowym śniadaniu?
Wiele zależy od zapotrzebowania naszego organizmu, jednym wystarcza około 2000 kalorii, inni (na przykład osoby pracujące fizycznie) potrzebują znacznie więcej. Ważne jest więc, aby śniadanie dostarczyło odpowiedniej ilości dziennego zapotrzebowania kalorii, czyli około 30% całości. Zapewnią one energię nie tylko na kilka najbliższych godzin, ale na niemal połowę dnia.
Odpowiednie śniadanie to również wzmocnienie psychiczne, większa kreatywność, wzmożone analityczne myślenie, poprawiona koncentracja. Ponadto zdrowe, zbilansowane śniadania zapobiegają chorobom serca oraz cukrzycy.
Bywa tak, że jesteśmy przewrażliwieni na punkcie rzeczownika „tłuszcz” i wszystko, co z nim związane, kojarzy nam się negatywnie. W naturze występują jednak tak zwane zdrowe tłuszcze, które powinny stanowić element naszego codziennego porannego posiłku.
Takie tłuszcze zazwyczaj pochodzą z roślin, a szczególnie bogate w nie są między innymi: oliwa z oliwek, olej lniany, pestki dyni, orzechy włoskie (laskowe mają odmienne właściwości; należy jednocześnie pamiętać, że orzechy włoskie są wysokokaloryczne), awokado, żółtko z jajka.
Dzięki białku nie będziemy sięgać do lodówki co pięć minut. To szczególnie istotne dla osób, które zdecydowały się na dietę. Odpowiednia ilość białka wspomaga także redukcję stresu. Dobrym wyborem będzie tutaj chude mięso, jajko, ryby, produkty mleczne, nasiona roślin strączkowych.
W Polsce jest tendencja do pozostawiania warzyw na boku talerza jako zbędnego dodatku, czasem wręcz ozdoby. To słynne powiedzenie „zostaw ziemniaki, ale mięso zjedz”, które każdy z nas usłyszał. Oczywiście mowa tu o obiedzie, ale trzeba w końcu przyznać, że czasy powojenne i PRL dość mocno zubożyły naszą polską kuchnię.
Wiele osób na śniadania przygotowuje po prostu kanapki z serem i szynką, czasem z dodatkiem pomidora czy ogórka. Tymczasem za każdym razem, gdy przygotowujemy sobie coś do jedzenia, połowa talerza powinna być zajęta warzywami. Są one prawdziwą kopalnią błonnika, który poprawia metabolizm, oraz dziesiątek innych witamin, które wzmacniają nasz organizm i poprawiają jego wygląd. Dlatego jedzmy warzywa na śniadanie!
Wszelkiego rodzaju słodycze i słodkości, produkty słone przetworzone, takie jak gotowe dania z marketów i restauracji typu fast food, nie są najlepszym wyborem śniadaniowym. Zasadniczo rzecz ujmując – nie są w ogóle dobrym wyborem. Są one bardzo często bogate w cukry, niepożądane tłuszcze i tak dalej. Jest to żywność wysokokaloryczna, na dodatek pozbawiona wartości odżywczych, to tzw. „puste kalorie”.
Każdy kto dba o swoje zdrowie, doskonale wie, że kluczem do sukcesu są posiłki o stałych porach. Nawet jeżeli będzie z początku ciężko, to organizm się przyzwyczai i po pewnym czasie zaczniemy odczuwać głód właśnie w porach, w których zazwyczaj jadamy. Istnieje tylko jeden warunek: należy być konsekwentnym.
Zdjęcie główne: Brooke Lark/unsplash.com