Kalistenika w domu – bez sprzętu też sobie poradzisz!
AKTYWNOŚĆĆWICZENIA W DOMUTRENING

Kalistenika w domu – bez sprzętu też sobie poradzisz!

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Mianem kalisteniki określa się trening siłowy bazujący na ćwiczeniach wykonywanych z własną masą ciała. Aktywność tego typu z powodzeniem realizować można w domowym zaciszu. Podpowiadamy, jak to zrobić!

Kalistenika – garść najważniejszych informacji

Kalistenika to trening z bogatą historią. Ćwiczenia tego typu wykorzystywane były już bowiem przez starożytnych Greków i Rzymian. Kalistenikę trenowali też średniowieczni kandydaci na rycerzy oraz członkowie armii Bliskiego Wschodu.

Trening tego typu obejmować może takie ćwiczenia, jak pompki, podciąganie na drążku, przysiady, unoszenie nóg, mostek oraz pompki na obręczach.

Jakich efektów można się spodziewać, trenując regularnie kalistenikę?

Już po miesiącu ćwiczeń zauważymy wzrost siły mięśniowej, mocniej zarysowane mięśnie i wysmuklenie sylwetki. Kalistenika to także doskonały sposób na walkę z bólem pleców czy zminimalizowanie wady postawy.

Kalistenika – jej prostota zachwyca a efekty są niesamowite. Rzeźbi ciało i buduje siłę. Nie trzeba chodzić na siłownię, nie trzeba wydawac pieniędzy na sprzęt. Wystarczą krzesła i kolumny. Czesto to co najprostsze jest najlepsze. Krok po kroku. Centymetr po centymetrze. Tydzien po tygodniu. Ucz umysł nowego, tego czego nie lubi, co wymaga motywacji, systematycznosci. Co wymaga walki, bo w tym rodzi sie nowe a w nowym rodzi sie zmiana. Idź i walcz.

Opublikowany przez Łukasza Muchę Niedziela, 22 listopada 2020

Jak ćwiczyć kalistenikę w domu?

Aby móc rozpocząć przygodę z kalisteniką, nie trzeba dysponować specjalistycznym, drogim sprzętem. W zupełności wystarczający będzie tutaj kołek rozporowy, dwa krzesła oraz pusty kawałek ściany.

Ćwiczenia w kalistenice dzieli się na cztery główne grupy. Jedną z nich są ćwiczenia na ziemi. Obejmują one między innymi brzuszki, wykroki i przysiady. Drugą grupą ćwiczeń są te na krzesłach, na przykład pompka szwedzka, zejście negatywne z pozycji górnej do dolnej czy różnego rodzaju zatrzymania napięcia siłą. Kalistenika to także ćwiczenia na drążku: wznoszenie nóg, podciąganie klasyczne i australijskie, opuszczanie negatywne, przytrzymywanie brody nad drążkiem w podciągnięciu. Ostatnią grupą są ćwiczenia przy ścianie, np. stanie na rękach.

Jak powinien wyglądać prawidłowy trening kalisteniki dla osób początkujących?

Pierwszym ćwiczeniem może być opuszczanie się do pełnego wyprostu. Jak należy je wykonywać? Wyskakujemy do drążka lub wchodzimy po krześle w taki sposób, by szyja znajdowała się nad drążkiem. Spinamy łopatki, brzuch oraz nogi i staramy się możliwie jak najwolniej zejść w dół. Nogi powinny znajdować się przed linią ciała – gwarantuje to bezpieczeństwo podczas wykonywania tego ćwiczenia. Po zejściu w dół powtarzamy opisaną powyżej sekwencję 5 razy, bez odpoczynku pomiędzy kolejnymi.

Trening kalisteniki w domu obejmować może także ćwiczenie, jakim jest trzymanie górnej pozycji dipa. Jak krok po kroku należy je wykonywać? Najpierw ustawiamy 2 krzesła tyłem do siebie i przyjmujemy górną pozycję. Całe ciało powinno być napięte, barki znajdować się na równej linii z tułowiem, głowa wyprostowana, patrzymy przed siebie, nogi – podkurczone, a brzuch i pośladki – napięte.

Chcąc ćwiczyć kalistenikę w domowym zaciszu, warto regularnie wykonywać wykroki. W tym celu łapiemy się za kolce biodrowe przednie, napinamy brzuch i pośladki, wykonujemy krok do przodu, opuszczamy ciężar ciała aż do momentu, w którym kolano nogi wykrocznej osiągnie kąt 90 stopni i wracamy do pozycji wyjściowej. Podczas wykonywania tego ćwiczenia należy pamiętać o tym, aby przez cały czas utrzymywać równowagę.

Trening kalisteniki w domu obejmować może również sylwetkę gimnastyczną w leżeniu na plecach. Jak wygląda to ćwiczenie? Kładziemy się na plecach w taki sposób, aby kręgosłup przylegał do ziemi, podnosimy łopatki i nogi do góry, by całe ciało było napięte.

Godnym polecenia ćwiczeniem jest także krzesełko przy ścianie. Jak je wykonać? Stajemy tyłem do ściany, staw biodrowy i kolanowy uginamy pod kątem 90 stopni, ręce wyciągamy przed siebie i cofamy łopatki. Plecy oraz głowa powinny się stykać ze ścianą, a kolana – znajdować w linii palców.

Opisany powyżej trening obejmować powinien trzy serie każdego z ćwiczeń. Aby przyniósł on pożądane rezultaty, należy go wykonywać trzy razy w tygodniu.

Zdjęcie wyróżniające: Freepik

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Regularna aktywność fizyczna – dlaczego jest tak ważna?
Regularna aktywność fizyczna – dlaczego jest tak ważna?
Korzyści płynące z regularnej aktywności fizycznej są nieocenione - poprawa zdrowia, kondycji, samopoczucia i redukcja ryzyka chorób.
OC i AC dla skutera – najważniejsze informacje
OC i AC dla skutera – najważniejsze informacje
Podobnie jak wszystkie inne zarejestrowane w Polsce i poruszające się po nadwiślańskich drogach pojazdy, tak i skuter podlega obowiązkowi ubezpieczeniowemu.
Czy można jeść ulubione potrawy i chudnąć?
Czy można jeść ulubione potrawy i chudnąć?
Wbrew pozorom, będąc na diecie nie trzeba wcale rezygnować z ulubionych dań. Wystarczy przyrządzić je w wersji fit!
Ostatnie wpisy