Feedfit > WELLNESS > DLA CIAŁA > Pielęgnacja dłoni jesienią i zimą
DLA CIAŁAWELLNESS

Pielęgnacja dłoni jesienią i zimą

Foto: Freepik

Jesień i zima to pory roku, które z pewnością nie najlepiej służą naszemu zdrowiu. Zmienna temperatura powietrza, silny wiatr, deszcze, czy w końcu srogi mróz połączony ze śniegiem – tak można w skrócie opisać czas od października do marca. Warto zatem, zgodnie z zasadami wellness, zadbać o nasze dłonie, które są szczególnie podatne na kapryśne czynniki atmosferyczne.

Dłonie stanowią jedną z najsłabiej chronionych partii ciała. Ich skóra – nie dość, że niezwykle cienka – jest niemal całkowicie pozbawiona gruczołów łojowych. W związku z tym niewielkim uchybieniem matki natury, czyha na nie mnóstwo niebezpieczeństw. Jednym z potencjalnych zagrożeń są promienie UV. Cały proces osłabiania dłoni zaczyna się więc już latem, podczas gdy są one stale narażone na działanie słońca. Po okresie wakacyjnym przychodzi jesień, a wraz z nią zimne powietrze, które tylko podrażnia suchą i popękaną skórę. Właśnie dlatego zaleca się odpowiednią pielęgnację dłoni, które pełnią przecież tak istotną rolę w naszym życiu.

Po czym poznać, że skóra woła na ratunek? To nic trudnego, bowiem symptomy są zazwyczaj widoczne na pierwszy rzut oka. Skóra dłoni zaczyna m.in. szarzeć i tracić pierwotną barwę, nadmiernie się łuszczyć, czy też najzwyczajniej w świecie pękać. Zmianom wizualnym często towarzyszą inne objawy – ból i pieczenie.

Poza wspomnianymi już promieniami słonecznymi, niekorzystnie na stan naszych dłoni wpływa również (tak powszechne w dobie pandemii) nieustanne mycie rąk. Stosowanie płynów dezynfekujących niszczy naturalną warstwę ochronną, a to gotowy przepis na suchą i popękaną skórę. Pierwszym krokiem, by do tego nie dopuścić jest rzecz jasna odpowiednie nawilżenie. W tym celu warto udać się do najbliższej apteki i zapytać o dostępność Alantandermoline – kremu ochronnego z witaminami A i E. Ta pierwsza zapewnia skórze elastyczność, druga zaś odpowiada za regulację procesu usuwania martwego naskórka. Pozwoli to nie tylko zredukować efekty częstego kontaktu dłoni z wodą, ale także uchroni je od rozmaitych czynników zewnętrznych w postaci chłodnego wiatru czy przymrozków, które stanowią nieodłączną część jesienno-zimowej rzeczywistości.

✅Jak dbać o dłonie w domowym zaciszu ❓W związku z pandemią koronawirusa 🦠specjaliści zalecają częste mycie i odkażanie…

Opublikowany przez Studio Viva Czwartek, 9 kwietnia 2020

Innym sposobem, by dać skórze „nowe życie” jest stosowanie zabiegów złuszczających. Na początek można sięgnąć po typowo domowe peelingi, np. scrub lub peeling enzymatyczny. Skutecznie złuszczą one skórę na dłoniach i usuną warstwę rogową, co będzie miało pozytywny wpływ na działanie stosowanych kremów. Gdyby to nie wystarczyło, pozostaje wizyta w gabinecie kosmetologicznym.

Oczywiście poczynione przez nas wysiłki na nic się zdadzą, jeśli zapomnimy o kilku prostych zasadach. Podczas obowiązków domowych, takich jak pranie czy zmywanie ręczne, w celu uniknięcia szkodliwego działania środków chemicznych zawsze powinno się zakładać rękawiczki. Nie można się z nimi rozstawać również w chłodne dni – jak wiadomo mróz i zdrowe dłonie nie idą ze sobą w parze. Do mycia rąk warto natomiast wybierać produkty ekologiczne, a więc takie, które nie zawierają niszczących warstwę lipidową parabenów i SLS.

Filologia angielska i sport to dwie jego największe pasje. Wolne chwile stara się spędzać aktywnie, aczkolwiek nie gardzi także wartościową literaturą.

Polecane wpisy

DLA UMYSŁUWELLNESS

Korzyści i wyzwania terapii online w dobie cyfryzacji

Artykuł przedstawia korzyści i wyzwania związane z terapią online w świecie cyfryzacji. Zgłębiaj techniki terapeutyczne, przeglądaj przykłady, dowiedz się, jak to zmienia sektor zdrowia.
Czytaj więcej
DLA CIAŁAWELLNESS

Jakie zalety ma masaż gorącą czekoladą?

Masaż gorącą czekoladą to nie tylko przyjemna forma relaksacji, ale także terapia, która oferuje liczne zalety zdrowotne.
Czytaj więcej
DLA CIAŁAWELLNESS

Odpoczynek w towarzystwie gorącego słońca. Co spakować?

Zbliżające się wielkimi krokami lato oznacza coraz bliższy sezon wyjazdów urlopowych.
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *