Dzień bez kawy? A może cały miesiąc? Sprawdź, jak działa detoks kofeinowy!
ZDROWE ODŻYWIANIE

Dzień bez kawy? A może cały miesiąc? Sprawdź, jak działa detoks kofeinowy!

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Zbyt częste picie kawy może być bardzo niezdrowe dla ludzkiego organizmu i uzależnić od regularnych dostaw kofeiny. Sposobem na zapobieganie takim efektom jest stosowanie detoksu kofeinowego. 

Jak kawa działa na organizm?

Kofeina dla wielu osób jest nieodłącznym elementem codziennej diety. Przyjmowana w zalecanych dawkach może okazać się pomocna w funkcjonowaniu organizmu i być dodatkową dawką energii na cały dzień. Warto jednak pamiętać, że naturalnie organizm traktuje kofeinę jak toksynę. W praktyce wygląda to tak, że najbardziej obciążona jej trawieniem jest wątroba. Badania pokazują, że tylko 2% kofeiny wydalane jest z moczem w formie niezmienionej.

Nadmierne spożywanie napojów kofeinowych, w tym kawy może prowadzić do zaburzeń pracy wątroby, a ostatecznie poważnych chorób i dysfunkcji organu. Kawa jest także silnie moczopędna, co oznacza, że odwadnia organizm i sprawia, że organizm chce się pozbyć jak największej ilości płynów. Kawa to także jeden z napoi, od których łatwo się uzależnić i zaburzyć naturalny rytm snu, dlatego osoby, które każdego dnia piją więcej niż dwie zalecane przez ekspertów filiżanki kawy, powinny rozważyć 9-dniowy detoks kofeinowy. 

Jak prawidłowo przygotować się na detoks? 

Zaleceń na detoks kofeinowy jest kilka. Nie każdy z nich jest odpowiedni dla każdego organizmu, dlatego warto wcześniej zapoznać się z najważniejszymi założeniami takiego procesu.

Pierwszym aspektem, na który należy się przygotować, są skutki uboczne odstawienia kofeiny. Będą się pojawiać szczególnie silnie w kilku pierwszych dobach. Należą do nich między innymi: ból głowy, spadek energii, ospałość, spadek wydajności oraz zwiększony apetyt. Z tego względu warto uzbroić się w warzywa i owoce, które pomogą złagodzić głód, dostarczą organizmowi niezbędnych minerałów i składników odżywczych, a także przyspiesza proces oczyszczania ze szkodliwych toksyn. Istotną kwestią jest również wygospodarowanie czasu na odpoczynek, a także zadbanie o jakościowy sen.

W przygotowaniu organizm na odstawienie kawy pomocne jest także stopniowe zmniejszenie przyjmowanych dawek kofeiny. Odcięcie się od kawy w 100% drastycznie, z dnia na dzień, może znacznie pogorszyć nieprzyjemne skutki uboczne.

Jaki detoks kofeinowy wybrać? 

Sposobów i metod przeprowadzenia detoksu kofeinowego jest kilka. Pierwszy z nich polega na systematycznym zmniejszaniu ilości kofeiny w  ciągu dnia. W pierwszym tygodniu poziom pitej kawy należy zmniejszyć o 25%, drugi tydzień to dawka mniejsza o 50%, kolejny tydzień to kolejne zmniejszenie o 25%, tak by w czwartym tygodniu całkowicie wykluczyć kofeinę z codziennej diety.

Drugi popularny detoks kofeinowy trwa 9 dni i polega na całkowitym odstawieniu kofeiny w tym czasie. Specjaliści zalecają, by kawę zastąpić bardziej zdrowymi napojami, które dostarczają organizmowi składniki odżywcze. Do takiej grupy można zaliczyć wodę z cytryną, herbatę z dzikiej róży, zielone koktajle warzywno-owocowe, herbatę rooibos oraz wodę z imbirem. 

Zdj. główne: 🇸🇮 Janko Ferlič/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Domowe Jedzenie w Łatwy Sposób – Odkryj Przepisy dla Zajętych
Domowe Jedzenie w Łatwy Sposób – Odkryj Przepisy dla Zajętych
Poznaj przydatne porady, przepisy i triki, które umożliwią Ci cieszenie się zdrowym i smacznym jedzeniem, nawet gdy jesteś zajęty.
Co powinna zawierać zbilansowana dieta?
Co powinna zawierać zbilansowana dieta?
Dowiedz się, na czym dokładnie polega zbilansowana dieta oraz jakie produkty spożywcze powinny się w niej znaleźć.
Bieganie na bieżni czy w terenie? Co przyniesie lepsze rezultaty?
Bieganie na bieżni czy w terenie? Co przyniesie lepsze rezultaty?
Bieganie cieszy się dużą popularnością wśród osób, które dbają o swoją kondycję fizyczną. Nie zawsze jednak mamy czas i ochotę na bieganie w terenie. Wtedy pomocna okazuje się bieżnia treningowa. Jakie rezultaty przynosi bieganie na bieżni?
Ostatnie wpisy