Dzień bez kawy? A może cały miesiąc? Sprawdź, jak działa detoks kofeinowy!
ZDROWE ODŻYWIANIE

Dzień bez kawy? A może cały miesiąc? Sprawdź, jak działa detoks kofeinowy!

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Zbyt częste picie kawy może być bardzo niezdrowe dla ludzkiego organizmu i uzależnić od regularnych dostaw kofeiny. Sposobem na zapobieganie takim efektom jest stosowanie detoksu kofeinowego. 

Jak kawa działa na organizm?

Kofeina dla wielu osób jest nieodłącznym elementem codziennej diety. Przyjmowana w zalecanych dawkach może okazać się pomocna w funkcjonowaniu organizmu i być dodatkową dawką energii na cały dzień. Warto jednak pamiętać, że naturalnie organizm traktuje kofeinę jak toksynę. W praktyce wygląda to tak, że najbardziej obciążona jej trawieniem jest wątroba. Badania pokazują, że tylko 2% kofeiny wydalane jest z moczem w formie niezmienionej.

Nadmierne spożywanie napojów kofeinowych, w tym kawy może prowadzić do zaburzeń pracy wątroby, a ostatecznie poważnych chorób i dysfunkcji organu. Kawa jest także silnie moczopędna, co oznacza, że odwadnia organizm i sprawia, że organizm chce się pozbyć jak największej ilości płynów. Kawa to także jeden z napoi, od których łatwo się uzależnić i zaburzyć naturalny rytm snu, dlatego osoby, które każdego dnia piją więcej niż dwie zalecane przez ekspertów filiżanki kawy, powinny rozważyć 9-dniowy detoks kofeinowy. 

Jak prawidłowo przygotować się na detoks? 

Zaleceń na detoks kofeinowy jest kilka. Nie każdy z nich jest odpowiedni dla każdego organizmu, dlatego warto wcześniej zapoznać się z najważniejszymi założeniami takiego procesu.

Pierwszym aspektem, na który należy się przygotować, są skutki uboczne odstawienia kofeiny. Będą się pojawiać szczególnie silnie w kilku pierwszych dobach. Należą do nich między innymi: ból głowy, spadek energii, ospałość, spadek wydajności oraz zwiększony apetyt. Z tego względu warto uzbroić się w warzywa i owoce, które pomogą złagodzić głód, dostarczą organizmowi niezbędnych minerałów i składników odżywczych, a także przyspiesza proces oczyszczania ze szkodliwych toksyn. Istotną kwestią jest również wygospodarowanie czasu na odpoczynek, a także zadbanie o jakościowy sen.

W przygotowaniu organizm na odstawienie kawy pomocne jest także stopniowe zmniejszenie przyjmowanych dawek kofeiny. Odcięcie się od kawy w 100% drastycznie, z dnia na dzień, może znacznie pogorszyć nieprzyjemne skutki uboczne.

Jaki detoks kofeinowy wybrać? 

Sposobów i metod przeprowadzenia detoksu kofeinowego jest kilka. Pierwszy z nich polega na systematycznym zmniejszaniu ilości kofeiny w  ciągu dnia. W pierwszym tygodniu poziom pitej kawy należy zmniejszyć o 25%, drugi tydzień to dawka mniejsza o 50%, kolejny tydzień to kolejne zmniejszenie o 25%, tak by w czwartym tygodniu całkowicie wykluczyć kofeinę z codziennej diety.

Drugi popularny detoks kofeinowy trwa 9 dni i polega na całkowitym odstawieniu kofeiny w tym czasie. Specjaliści zalecają, by kawę zastąpić bardziej zdrowymi napojami, które dostarczają organizmowi składniki odżywcze. Do takiej grupy można zaliczyć wodę z cytryną, herbatę z dzikiej róży, zielone koktajle warzywno-owocowe, herbatę rooibos oraz wodę z imbirem. 

Zdj. główne: 🇸🇮 Janko Ferlič/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jakie zalety ma masaż gorącą czekoladą?
Jakie zalety ma masaż gorącą czekoladą?
Masaż gorącą czekoladą to nie tylko przyjemna forma relaksacji, ale także terapia, która oferuje liczne zalety zdrowotne.
Neurogeneza – poznaj sposoby na regenerację mózgu!
Neurogeneza – poznaj sposoby na regenerację mózgu!
Czy wiesz, że możesz zdecydowanie poprawić wydajność swojego mózgu w naturalny sposób? Sprawdź, na czym polega neurogeneza!
Jak ograniczyć cukier? Ewa Chodakowska znalazła świetne rozwiązanie!
Jak ograniczyć cukier? Ewa Chodakowska znalazła świetne rozwiązanie!
Ograniczenie cukru w codziennej diecie to nie lada wyzwanie. Ewa Chodakowska zachęca zatem do przetestowania prostej metody. Świadome wprowadzenie jej w życie to gwarancja sukcesu!
Ostatnie wpisy