Jakie właściwości ma masło orzechowe?
DIETETYKAZDROWE ODŻYWIANIE

Jakie właściwości ma masło orzechowe?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Masło orzechowe, czy też pasta orzechowa jest cieszącym się sporą popularnością kremem do pieczywa oraz innych dań. Może być źródłem ważnych wartości odżywczych, pozytywnie wpływać na zdrowie. Masła orzechowe przygotowywane są z wielu rodzajów orzechów, przez co mogą różnić się właściwościami. Co je charakteryzuje, jak można korzystać z właściwości masła orzechowego?

Rodzaje masła orzechowego

Wśród maseł orzechowych można wyróżnić wiele rodzajów, w zależności od:

– rodzaju orzechów użytych do produkcji,

– konsystencji kremu,

– dodatków,

– innych właściwości masła orzechowego.

Na maśle orzechowym bazują też niektóre produkty gotowe, może być na przykład podstawowym składnikiem deserów.

Z czego produkuje się masło orzechowe?

Głównym składnikiem, z którego powstaje najlepsze masło orzechowe, powinny być orzechy. Są to najczęściej orzechy ziemne, ale wytwarza się także masło z:

– orzechów laskowych,

– orzechów nerkowców,

– orzechów brazylijskich,

– orzechów włoskich,

– migdałów.

Naturalnych dodatków często spotykanych w masłach orzechowych jest także sporo, należą do nich miód, kakao, kokos, bakalie czy wanilia.

Gotowe czy domowe masło orzechowe?

Domowe masło orzechowe można dość prosto przygotować, wykorzystując orzeszki ziemne i blender. Aby było crunchy, z kawałkami orzechów ziemnych czy innych można dodać je po zblendowaniu. Jednak masło orzechowe dostępne na sklepowych półkach bywa smaczniejsze i zdrowsze, z uwagi na starannie dobrane składniki jak w przypadku produktów OstroVit, które znajdziemy pod tym adresem: https://ostrovit.com/pl/menu/masla-orzechowe-18782.html. Dobre masło orzechowe nie zawiera oleju palmowego, zbędnych dodatków, cukru czy sztucznych konserwantów i barwników.

Pasta, krem czy masełko crunchy?

Choć gładkie masło orzechowe jest najpopularniejsze, chętnie wybierane jest także masło orzechowe crunchy. To krem z kawałkami orzeszków ziemnych lub innych. Są one urozmaiceniem struktury przekąsek.

Właściwości masła orzechowego

Masło orzechowe, podobnie jak same orzechy, jest wysokokaloryczne. Najczęściej w temperaturze pokojowej ma strukturę lepkiej masy o różnej gęstości w zależności od właściwości orzechów. Dostarcza jednak wielu cennych składników odżywczych takich jak:

– witaminy z grupy B, E i inne,

– antyoksydanty,

– zdrowe tłuszcze nienasycone,

– błonnik pokarmowy,

– białko,

– składniki mineralne.

Udział poszczególnych składników zależny jest od rodzaju orzechów użytych do produkcji, a także sposobu przygotowywania masła orzechowego.

Rola masła orzechowego w diecie

Masła orzechowe w diecie mogą być źródłem witamin i minerałów, dostarczają także lekkostrawne białko roślinne. Jest ono ważne w szczególności w diecie wegańskiej lub dla innych osób niejedzących mięsa. Masłem orzechowym można także zaspokoić częściowo zapotrzebowanie organizmu na zdrowe tłuszcze oraz błonnik.

Jak wykorzystać masło orzechowe w kuchni?

Masło orzechowe może mieć wyjątkowy smak, zwłaszcza w połączeniu ze zdrowymi dodatkami. Z powodzeniem posłuży do smarowania pieczywa, przygotowywania przekąsek, uzupełni zdrowe kanapki. Jest dobrym dodatkiem do lodów i deserów, świetnie sprawdza się także przy przygotowywaniu wybranych ciast.

Fot.: materiał prasowy Klienta.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak balansować dietę dla zwolenników biegania: kluczowe składniki odżywcze i ich źródła
Jak balansować dietę dla zwolenników biegania: kluczowe składniki odżywcze i ich źródła
Poznaj kluczowe składniki odżywcze niezbędne dla biegaczy i dowiedz się, jak skomponować zdrową dietę dostosowaną do Twoich sportowych potrzeb. Znajdź odpowiednie źródła tych składników.
Wpływ laserowej korekcji wzroku na aktywność fizyczną
Wpływ laserowej korekcji wzroku na aktywność fizyczną
Dla jednych powrotem do aktywności fizycznej będzie powrót do treningu na basenie albo do pracy w służbach mundurowych, dla innych – po prostu możliwość codziennego krzątania się koło domu. W sformułowaniu “aktywność fizyczna” zawiera się bowiem i nasze amatorskie uprawianie sportu, i sport zawodowy, wyczynowy, ale także codzienny spacer z psem czy sprzątanie.
Jak uniknąć niedoboru witamin i minerałów?
Jak uniknąć niedoboru witamin i minerałów?
Witaminy i minerały są nam niezwykle potrzebne, aby organizm działał prawidłowo. Jak więc uniknąć ich niedoboru? Podpowiadamy jakie produkty włączyć do swojej diety, aby móc cieszyć się zdrowiem.
Ostatnie wpisy