Ćwiczenia dla skinny fat – jak trenować, aby pozbyć się fałdek na brzuchu?
AKTYWNOŚĆTRENING

Ćwiczenia dla skinny fat – jak trenować, aby pozbyć się fałdek na brzuchu?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Sylwetka typu skinny fat charakteryzuje się nierównomiernym rozłożeniem tkanki tłuszczowej w ciele i otyłością brzuszną. Problem dotyczy dużej części społeczeństwa i staje się jedną z poważniejszych przyczyn zachorowań na cukrzycę.

Co oznacza określenie skinny fat?

Język polski nie ma odpowiednika tego określenia, ale w przybliżeniu oznacza osobę chudo-grubą. Mianem skinny fat opisuje się typ sylwetki, której wymiary w obwodzie są niewielkie, tak samo jak i waga, jednak proporcje tkanki tłuszczowej do ilości masy mięśniowej są zaburzone. W przypadku osób chudo grubych tłuszcz znajdujący się w ciele przewyższa poziom tkanki mięśniowej, przez co pozornie wydają się być drobnej budowy, a w rzeczywistości mają nadmiar tkanki tłuszczowej. Skinny fat najczęściej towarzyszy otyłość brzuszna, czyli nagromadzenie się tłuszczu w okolicach brzucha i pleców. W tym przypadku widoczne są fałdki i boczki, szczególnie u kobiet, a u mężczyzn mówi się o zjawisku „piwnego brzuszka”. Kwestie estetyczne są mało istotne i zawsze dotyczą aspektu samoakceptacji i gustu, jednak niska masa mięśniowa może mieć poważne konsekwencje zdrowotne i ostatecznie doprowadzić do nieprawidłowego funkcjonowania organizmu.

Sylwetka skinny fat – przyczyny

Skinny fat może być efektem błędnej diety opartej na wysokokalorycznym jedzeniu. Żywność przetworzona i regularne spożywanie fast foodów może doprowadzić do gromadzenia się tkanki tłuszczowej i powstawania fałdek na brzuchu. Jedną z przyczyn wystąpienia skinny fat może być także brak ćwiczeń fizycznych lub zbyt mała ilość ruchu na co dzień. Dbanie o kondycję i sprawność fizyczną, systematyczny trening, nawet kilkuminutowy, to sposób nie tylko na pozbycie się zbędnych kilogramów, ale także utrzymanie organizmu w zdrowiu.

Do sylwetki skinny fat przyczyniają się też głodówki lub nieodpowiednie używanie preparatów wspomagających odchudzanie. Tego typu metody zaburzają procesy metaboliczne, utrudniają trawienie i powodują miejscowe odkładanie się tłuszczu, na przykład w okolicach brzucha.

Jak zwalczyć nadmierną ilość tkanki tłuszczowej?

Podstawą do zniwelowania fałdek tłuszczu jest stosowanie zbilansowanej diety. U osób ze skinny fat nadwyżka energetyczna jest magazynowana w postaci tkanki tłuszczowej, a niedobór kalorii organizm pobiera z tkanki mięśniowej, dlatego należy uregulować dietę i zająć się gospodarką kaloryczną. Pomocna może okazać się wizyta u profesjonalnego dietetyka, który doradzi, jakie produkty włączyć do codziennego jadłospisu, a co nie powinno pojawiać się w menu. Z pewnością będzie trzeba zrezygnować z gotowych posiłków, fast foodów, prostych cukrów, białego pieczywa oraz słodzonych napojów. W diecie powinny się za to znaleźć produkty pełnoziarniste, warzywa strączkowe, chude mięso czy świeże owoce. Drugim istotnym aspektem w walce z sylwetką typu skinny fat będą odpowiednie ćwiczenia fizyczne.

Ćwiczenia pomagające w spalaniu tkanki tłuszczowej

Trening wspierający walkę ze skinny fat powinien opierać się na połączeniu kilku modeli ćwiczeń. W planie muszą znaleźć się zajęcia cardio, które poprawiają wydolność organizmu i w krótkim czasie spalają tkankę tłuszczową. W celu zwiększenia wyników warto zastosować metodę interwałów, w szczególności szybko zyskujący popularność w środowisku fitness HIIT. Dodatkowym elementem powinny być ćwiczenia siłowe, które pomogą odbudować tkankę mięśniową i wymodelują sylwetkę, na przykład kalistenika, czyli gimnastyka wykorzystująca ciężar ciała zawodnika.

Trening powinien także obejmować ćwiczenia ujędrniające skórę i pomagające zmniejszyć cellulit oraz rozstępy powstałe na udach, brzuchu i plecach. Skutecznymi zajęciami w tej kwestii są lekcje jogi czy pilatesu oraz pływanie poprawiające ułożenie kręgosłupa i wzmacniające mięśnie całego ciała. W zmniejszeniu fałdek oraz boczków pomagają także proste, domowe ćwiczenia takie jak przysiady, brzuszki czy pompki.

🟢INFOGRAFIKA #5

💢 Jak pokonać tłuszcz w sylwetce szczupłej osoby?👊 Postępuj zgodnie z naszymi wskazówkami dla…

Opublikowany przez POWER FIT Studio Sylwia Sztark – Centrum treningu dla Kobiet w Kaliszu Niedziela, 7 marca 2021

Foto wyróżniające: Freepik

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Co to jest glow-up i dlaczego wszyscy chcą go przejść?
Co to jest glow-up i dlaczego wszyscy chcą go przejść?
W mediach społecznościowych, zwłaszcza na Zachodzie, bardzo często przewija się termin glow-up. W dokładnym tłumaczeniu oznacza on po prostu „wyładnieć”.
Jaka odżywka na redukcje?
Jaka odżywka na redukcje?
Redukcja dla wielu sportowców może okazać się wyjątkowo trudnym procesem, do którego należy się odpowiednio przygotować. Na samym początku warto poważnie zastanowić się nad wyborem odpowiedniej odżywki białkowej, która ułatwi utratę tkanki tłuszczowej, przy jednoczesnym zachowaniu satysfakcjonującej masy mięśniowej.
Sposoby na chrapanie – jak skutecznie pozbyć się uciążliwej przypadłości?
Sposoby na chrapanie – jak skutecznie pozbyć się uciążliwej przypadłości?
Zanim wybierzesz się na wizytę do specjalisty, sprawdź, jakimi metodami możesz samodzielnie podjąć próbę złagodzenia problemu chrapania.
Ostatnie wpisy