Ćwiczenia dla skinny fat – jak trenować, aby pozbyć się fałdek na brzuchu?
AKTYWNOŚĆTRENING

Ćwiczenia dla skinny fat – jak trenować, aby pozbyć się fałdek na brzuchu?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Sylwetka typu skinny fat charakteryzuje się nierównomiernym rozłożeniem tkanki tłuszczowej w ciele i otyłością brzuszną. Problem dotyczy dużej części społeczeństwa i staje się jedną z poważniejszych przyczyn zachorowań na cukrzycę.

Co oznacza określenie skinny fat?

Język polski nie ma odpowiednika tego określenia, ale w przybliżeniu oznacza osobę chudo-grubą. Mianem skinny fat opisuje się typ sylwetki, której wymiary w obwodzie są niewielkie, tak samo jak i waga, jednak proporcje tkanki tłuszczowej do ilości masy mięśniowej są zaburzone. W przypadku osób chudo grubych tłuszcz znajdujący się w ciele przewyższa poziom tkanki mięśniowej, przez co pozornie wydają się być drobnej budowy, a w rzeczywistości mają nadmiar tkanki tłuszczowej. Skinny fat najczęściej towarzyszy otyłość brzuszna, czyli nagromadzenie się tłuszczu w okolicach brzucha i pleców. W tym przypadku widoczne są fałdki i boczki, szczególnie u kobiet, a u mężczyzn mówi się o zjawisku „piwnego brzuszka”. Kwestie estetyczne są mało istotne i zawsze dotyczą aspektu samoakceptacji i gustu, jednak niska masa mięśniowa może mieć poważne konsekwencje zdrowotne i ostatecznie doprowadzić do nieprawidłowego funkcjonowania organizmu.

Sylwetka skinny fat – przyczyny

Skinny fat może być efektem błędnej diety opartej na wysokokalorycznym jedzeniu. Żywność przetworzona i regularne spożywanie fast foodów może doprowadzić do gromadzenia się tkanki tłuszczowej i powstawania fałdek na brzuchu. Jedną z przyczyn wystąpienia skinny fat może być także brak ćwiczeń fizycznych lub zbyt mała ilość ruchu na co dzień. Dbanie o kondycję i sprawność fizyczną, systematyczny trening, nawet kilkuminutowy, to sposób nie tylko na pozbycie się zbędnych kilogramów, ale także utrzymanie organizmu w zdrowiu.

Do sylwetki skinny fat przyczyniają się też głodówki lub nieodpowiednie używanie preparatów wspomagających odchudzanie. Tego typu metody zaburzają procesy metaboliczne, utrudniają trawienie i powodują miejscowe odkładanie się tłuszczu, na przykład w okolicach brzucha.

Jak zwalczyć nadmierną ilość tkanki tłuszczowej?

Podstawą do zniwelowania fałdek tłuszczu jest stosowanie zbilansowanej diety. U osób ze skinny fat nadwyżka energetyczna jest magazynowana w postaci tkanki tłuszczowej, a niedobór kalorii organizm pobiera z tkanki mięśniowej, dlatego należy uregulować dietę i zająć się gospodarką kaloryczną. Pomocna może okazać się wizyta u profesjonalnego dietetyka, który doradzi, jakie produkty włączyć do codziennego jadłospisu, a co nie powinno pojawiać się w menu. Z pewnością będzie trzeba zrezygnować z gotowych posiłków, fast foodów, prostych cukrów, białego pieczywa oraz słodzonych napojów. W diecie powinny się za to znaleźć produkty pełnoziarniste, warzywa strączkowe, chude mięso czy świeże owoce. Drugim istotnym aspektem w walce z sylwetką typu skinny fat będą odpowiednie ćwiczenia fizyczne.

Ćwiczenia pomagające w spalaniu tkanki tłuszczowej

Trening wspierający walkę ze skinny fat powinien opierać się na połączeniu kilku modeli ćwiczeń. W planie muszą znaleźć się zajęcia cardio, które poprawiają wydolność organizmu i w krótkim czasie spalają tkankę tłuszczową. W celu zwiększenia wyników warto zastosować metodę interwałów, w szczególności szybko zyskujący popularność w środowisku fitness HIIT. Dodatkowym elementem powinny być ćwiczenia siłowe, które pomogą odbudować tkankę mięśniową i wymodelują sylwetkę, na przykład kalistenika, czyli gimnastyka wykorzystująca ciężar ciała zawodnika.

Trening powinien także obejmować ćwiczenia ujędrniające skórę i pomagające zmniejszyć cellulit oraz rozstępy powstałe na udach, brzuchu i plecach. Skutecznymi zajęciami w tej kwestii są lekcje jogi czy pilatesu oraz pływanie poprawiające ułożenie kręgosłupa i wzmacniające mięśnie całego ciała. W zmniejszeniu fałdek oraz boczków pomagają także proste, domowe ćwiczenia takie jak przysiady, brzuszki czy pompki.

🟢INFOGRAFIKA #5

💢 Jak pokonać tłuszcz w sylwetce szczupłej osoby?👊 Postępuj zgodnie z naszymi wskazówkami dla…

Opublikowany przez POWER FIT Studio Sylwia Sztark – Centrum treningu dla Kobiet w Kaliszu Niedziela, 7 marca 2021

Foto wyróżniające: Freepik

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak zakupić doskonałe urządzenie do inhalacji suszu i ziół?
Jak zakupić doskonałe urządzenie do inhalacji suszu i ziół?
Wybierz idealne urządzenie do inhalacji suszu i ziół dzięki naszym ekspertyzom. Dowiedz się, jakie kryteria należy wziąć pod uwagę, aby maksymalnie wykorzystać dobroczynne właściwości ziół.
Właściwa dieta – ważny element efektywnego odchudzania
Właściwa dieta – ważny element efektywnego odchudzania
Odchudzanie to przede wszystkim odpowiednia dieta. W końcu to ona stanowi 70% sukcesu. Podpowiadamy, jak powinna wyglądać zdrowa i zbilansowana dieta redukcyjna.
Neurogeneza – poznaj sposoby na regenerację mózgu!
Neurogeneza – poznaj sposoby na regenerację mózgu!
Czy wiesz, że możesz zdecydowanie poprawić wydajność swojego mózgu w naturalny sposób? Sprawdź, na czym polega neurogeneza!
Ostatnie wpisy