Jakie efekty daje rolowanie mięśni?
AKTYWNOŚĆĆWICZENIA W DOMU

Jakie efekty daje rolowanie mięśni?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Nie tylko rozgrzewkę i rozciąganie warto włączyć do swojego planu treningowego. Jego obowiązkowym elementem powinno stać się również rolowanie mięśni. Pozwoli to na szybszą regenerację oraz pomoże zmniejszyć dolegliwości bólowe.

Czym jest rolowanie mięśni?

Ból i uczucie napięcia mięśni po treningu to oznaka, że poziom intensywności jednostki treningowej nie był zbyt niski. Dolegliwości bólowe nie należą jednak do najprzyjemniejszych i to właśnie z ich powodu wiele osób rezygnuje z regularnego treningu. Czy jest jakiś skuteczny sposób na rozluźnienie mięśni i ograniczenie uczucia dyskomfortu? Jest, i to bardzo prosty! Wystarczy regularnie rolować mięśnie przy użyciu specjalnego rollera, aby efekty poczuć na własnej skórze!

Rolowanie mięśni to czynność, którą można wykonywać zarówno przed treningiem, jak i po zakończeniu konkretnej jednostki treningowej. Będzie potrzebny do tego roller. Jest to specjalny wałek, który może mieć strukturę gładką lub z wypustkami. Dostępne są rollery w różnych rozmiarach. Niektóre siłownie udostępniają swoim klientom rollery automatyczne.

Samo rolowanie obolałych mięśni może nie należy do najprzyjemniejszych czynności, jednak przynosi zachwycające efekty. Największą zaletą rolowania mięśni jest to, że każdy może wykonywać je samodzielnie!

POTRZEBA WIEDZY🤔💙

Czym jest ROLOWANIE❓
Rolowanie jest to rodzaj autoterapii mięśniowo-powięziowej, a do jej głównych…

Opublikowany przez Potrzeba Studio Treningu Czwartek, 13 maja 2021

Jak rolować mięśnie, aby uzyskać najlepsze efekty?

Nie musisz mieć ukończonych żadnych specjalistycznych kursów, aby rolować własne mięśnie. Jedyny przyrządem, który musisz mieć pod ręką, będzie roller. W rolowaniu wykorzystywany jest ciężar własnego ciała. Płynne ruchy po rollerze pomagają zniwelować dolegliwości bólowe i sprzyjają poprawie ukrwienia mięśni.

Trzeba jednak pamiętać, aby nie przesadzić z czasem rolowania jednej partii – ok. 3 minut to wystarczający czas. Uważaj również na to, by roller stosować wyłącznie na mięśniach. Roluj je powoli, bez zbędnego pośpiechu. Wsłuchuj się w sygnały, które wysyła do Ciebie organizm. Jeżeli w którymś miejscu czujesz ból o większej intensywności, spróbuj dodatkowo to miejsce rozluźnić. W przypadku, gdy mimo rolowania ból mięśni nie ustępuje, to warto jak najszybciej skonsultować się z fizjoterapeutą.

Jakie miejsca warto regularnie rolować?

Rolowanie to zabieg rozluźniający, który może być stosowany na większość partii mięśniowych. Dużą popularnością cieszy się między innymi rolowanie łydek, ud czy pośladków. Ważne jest to, aby w każdym przypadku stosować odpowiednią technikę rolowania i nie przesadzić z długością zabiegu. Rolowaniu, zarówno przed, jak i po treningu, można poddać podeszwy stóp oraz mięśnie w dolnej części pleców.

Jeżeli zdecydujesz się na rolowanie mięśni przed treningiem, to poprawisz ich ukrwienie, dzięki czemu będą one lepiej przygotowane do intensywnego wysiłku podczas ćwiczeń. Z kolei rolowanie mięśni po treningu to jeden ze sposobów na przyspieszenie ich regeneracji. To jednak nie wszystkie korzyści, jakie może przynieść regularne rolowanie mięśni.

Jakie korzyści wynikają z rolowania mięśni?

Lista pozytywnych efektów, jakie da się osiągnąć, regularnie masując mięśnie przy pomocy specjalnego rollera, jest długa. Można wśród nich wskazać na przykład:

•  poprawę krążenia,
•  rozluźnienie,
•  redukcję skórki pomarańczowej,
•  rozgrzanie mięśni.

W zależności od tego, jakie efekty chcesz uzyskać, zdecyduj się na rolowanie przed treningiem albo tuż po jego zakończeniu. Odpowiednio rozplanuj również częstotliwość rolowania. Optymalne efekty osiągniesz, rolując mięśnie kilka razy w tygodniu. Nie zapominaj o prawidłowej technice. Jeżeli masz w tej kwestii jakiekolwiek wątpliwości, to koniecznie skorzystaj z konsultacji z trenerem personalnym lub z fizjoterapeutą.

W jaki sposób można przyspieszyć proces regeneracji mięśni po treningu?

Regularne korzystanie z rollera do mięśni to tylko jeden spośród wielu dostępnych sposobów na przyspieszenie regeneracji. Możesz też skorzystać z profesjonalnego masażu lub zastosować naprzemienne polewanie obolałych mięśni ciepłą i zimną wodą. Uważaj na intensywność jednostek treningowych. Jeżeli poprzeczkę ustawisz sobie zbyt wysoko, możesz doprowadzić mięśnie do przetrenowania.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

piętnaście − 14 =

Rekomendowane
Jak technologia wspiera poprawę jakości słyszenia: nowoczesne rozwiązania na rynku medycznym?
Jak technologia wspiera poprawę jakości słyszenia: nowoczesne rozwiązania na rynku medycznym?
Odkryj, jak najnowsze technologiczne innowacje zmieniają ochronę słuchu. Badamy technologie medyczne, które pomagają w poprawie funkcji słuchowych.
Zdrowy obiad z niczego – które produkty warto mieć zawsze w swojej kuchni?
Zdrowy obiad z niczego – które produkty warto mieć zawsze w swojej kuchni?
Szukasz pomysłu na szybki i łatwy w przygotowaniu obiad? Zastanawiasz się, jakie składniki wykorzystać w prostym przepisie? Tych produktów nie może zabraknąć w Twojej kuchni!
5 rodzajów kiełków, które zawierają najwięcej wartości odżywczych i witamin
5 rodzajów kiełków, które zawierają najwięcej wartości odżywczych i witamin
Coroczna rzeżucha na Wielkanoc już Ci nie wystarcza? Wzbogać swój codzienny jadłospis o pozostałe kiełki, które nie tylko smakują, ale również mają zbawienny wpływ na ludzki organizm!
Tagi
Ostatnie wpisy